Massiva tvångsförflyttningar i sydvästra Chocó

31 mars 2009

Mer än 2000 personer är på flykt på grund av rädsla för strider mellan illegala väpnade aktörer. Majoriteten av de människor som utsätts är urfolk från de sydvästra delarna av Chocó.

- Situationen i det här området är mycket oroande, säger Jorge Cardenas, ledare för urfolksorganisationen Asociación Orewa.

Under en längre period har de illegala väpnade grupperna ELN-gerillan och Los Rastrojos med våld, mord, hot och falska anklagelser mot civilbefolkningen, försökt få kontroll över området kring floden Baudó, som rinner genom de sydvästra delarna av Chocó, ett av Colombias fattigaste län vid Stilla havskusten.

För drygt en månad sedan blev situationen kritisk då mer än 200 personer ur en av de illegala väpnade grupperna tog sig in på urfolkens territorier. De tvingade människorna att samarbeta med dem i kampen mot den andra illegala väpnade gruppen.

Med rädsla för att hamna i kläm mellan de stridande grupperna, flydde mer än hälften av samhällena längs floden Baudós övre delar (ca 1800 personer) från sina kollektivt ägda territorier. Längs flodens mellersta delar har nio samhällen (800-900 personer) lämnat sina hem. Även samhällen som ligger längs floderna Iró och San Juan har tvingats fly av samma eller liknade orsaker.

Kvinnor och män, barn och äldre, alla flyr de till de större samhällena i området. Ett 60-tal personer har även tagit sig ända till regionhuvudstaden Quibdó. Kvar blir övergivna byar, de illegala väpnade grupperna och urfolkens marker, där kokan efter en tid växer som ogräs.

- Den yttersta anledningen till stridigheterna mellan grupperna och våldet de utsätter mitt folk för är "det vita guldet", säger Jorge Cardenas. Han jobbar i ledningen för Asociación Orewa, som organiserar stora delar av hela Chocós urbefolkning. Det är också en av de organisationer som Kristna Fredsrörelsen medföljer i Chocó.

Jorge Cardenas berättar att de tvångsförflyttade just nu befinner sig i bland annat Catrú, Puerto Meluk och Pizarro, två av de större byar som ligger längs floden Baudó. Människor är fortfarande rädda och han tror inte att de kommer våga återvända till sina byar, i alla fall inte inom den närmsta tiden.

- Situationen kring floden Baudó är mycket oroande, det är ovanligt att så många byar flyr samtidigt, säger Jorge Cardenas.

Enligt den regionala veckotidningen Siglo 21 har det under de tre första månaderna under 2009 tvångsförflyttats nästa lika många som under hela förra året. 80 procent av de som tvingas fly tillhör urfolken, de flesta tillhör gruppen Embera.

- Om dessa människor ska våga ta sig tillbaka till sina byar måste de lokala, statliga institutionerna se till att det blir möjligt, men just nu är dessa institutioner i stort sett frånvarande, säger Jorge Cardenas.

Text: Paulina Boija, fredsobservatör för Kristna Fredsrörelsen

Gäst

Relaterade nyheter

Vill Du arbeta med skydd av människorättsförsvarare? Sök nu!

Kristna Fredsrörelsen stödjer människorättsförsvarare i Mexiko, Guatemala och Colombia

Convocatoria para el cargo de coordinador de proyecto de fortalecimiento de capacidades en autoprotección y seguridad

Diktator inför rätta

Rättegång mot västsaharier uppskjuten