Ge bort lite fred!

En av änglarna

Ska du på dop i sommar och vill ge en mer meningsfull gåva än en silversked? Eller är du bjuden på födelsedagskalas hos någon som har allt och inte vill ha presenter? Kanske vill du ge arbetslaget eller kunderna en fin present och göra en god gärning samtidigt? Det finns många anledningar att köpa Kristna Fredsrörelsens vackra och färgsprakande skyddsängel.

Det är illustratören och fromgivaren Catrine Schmeer som gjort den speciellt för Kristna Fredsrörelsen, och du kan köpa den med ett guldsnöre att hänga den i fönstret, på väggen eller i julgranen för 120 kronor (inklusive porto och fint kuvert).

Då stödjer du Kristna Fredsrörelsens arbete för fred, ickevåld, rättvisa och nedrustning, och eftersom mycket av arbetet finansieras av pengar från Sida ger dina pengar nio gånger värdet. Dina 120 kronor ger Kristna Freds 1200 kronor att satsa på fredsobservatörer, ickevåldskurser, seminarier om vapenhandel och stöd till fredsarbete i världen.

Gå in här och beställ: http://www.krf.se/webbshop

Relaterade nyheter

Fredsobservatör med ansvar för Politisk medföljning/ Påverkansarbete sökes till Colombia

Sugen på att byta perspektiv, ställa fördomar på huvudet och helt enkelt lära dig mer?

Vill du bygga fred med religionsdialog och civilkurage?

Álvaro Ramazzini, människorättsförsvarare

Alberto Patishtán, politisk fånge i Mexiko