Avlyssningsskandal skakar Colombia
Just nu pågår vad som skulle kunna beskrivas som Colombias motsvarighet till IB-affären. Beslagtagna arkiv ifrån underrättelsetjänsten DAS visar hur myndigheten under åratal avlyssnat och samlat in personlig information om personer som de har ansett utgöra ett hot mot den sittande regeringen.
I november 2008 gick oppositionspolitikern Gustavo Petro ut i pressen och avslöjade att han fått kännedom om ett underrättelsedokument som bevisade att han var avlyssnad av DAS. Detta fick till följd att den dåvarande chefen för DAS, Maria del Pilar Hurtado, fick avgå.
I februari 2009 avslöjade veckotidningen Semana att avlyssningarna fortfarande pågick och att bland de drabbade fanns alltifrån domare i högsta domstolen till journalister, åklagare, representanter för det civila samhällets organisationer och till och med funktionärer inom regeringen. Samtidigt avslöjade tidningen att en stor mängd dokument, hårddiskar och annat material hade avlägsnats ifrån underrättelsetjänstens kontor i januari.
Semanas avslöjande fick till följd att en rättslig undersökning drogs igång och att det kvarvarande materialet togs i beslag. I detta material har man hittat dokumentation över avlyssnade samtal och brevväxlingar samt detaljerad personlig information. Det mest anmärkningsvärda är att de avlyssnade personerna inte har haft någon officiell utredning mot sig. Trots detta kartlades deras och deras familjers liv in i minsta detalj och man gjorde till och med uttalanden om deras personlighet i akterna. Det har även visat sig att en del av den insamlade informationen har hamnat i händerna på illegala väpnade grupper, både paramilitär och gerilla, vilket har försatt dessa personer i stor fara.
Övervakningen bedrevs framför allt av en enhet inom underrättelsetjänsten som kallades för G-3 och som skapades 2004 av den dåvarande chefen för DAS, med syfte att bedriva övervakning av personer som ansågs kunna utgöra ett hot mot staten. Underrättelsetjänsten lyder direkt under presidenten, men denne förnekar all kännedom om avlyssningarna och menar att det handlar om enstaka personer som har agerat på eget bevåg.
( Källor: Semana, El Espectador, Cambio)
Nina Vollmer, fredsobservatör för Kristna Fredsrörelsen i Colombia





