60 år sedan mordet på Jorge Gaitán

11 april 2008

Den 9 april 1948 mördades Jorge Eliécer Gaitán, ledare för det liberala partiet i Colombia. Han sköts på öppen gata i centrala Bogotá och hans död utlöste en våldsvåg i huvudstaden, känd som El Bogotazo. Stora delar av centrum förstördes och våldet spred sig även till övriga delar av landet.

Gaitán stod på de svagas sida och för en politik som uppmärksammade fattiga och jordlösa. Han sågs därför som en folkets politiker i ett land med djupa klassklyftor och där den politiska eliten sällan tog hänsyn till det stora flertalets behov. Landet var sedan flera årtionden tillbaka starkt polariserat mellan det liberala och det konservativa partiet. Genom sin karisma och folkliga förankring lyckades Gaitán spela en viktig roll när det liberala partiet vann 1930 och därigenom bröt ett långt konservativt styre. Han spelade även en avgörande roll i det konservativa partiets vinst i valet 1946, då han ställde upp som presidentkandidat för det liberala partiet mot det liberala partiets vilja. Genom en splittring av de liberala väljarna mellan honom och partiets egen kandidat Gabriel Turbay, lyckades det konservativa partiet med kandidaten Mariano Ospina vinna valet.

1948 hade Gaitán redan varit senator, Bogotás borgmästare och minister. Han en stark favorit inför nästkommande presidentval 1950 och sågs följaktligen som ett hot av många. Den som sköt Gaitán lynchade av folkmassan samma dag som mordet begicks, men än idag vet man inte vilket motiv eller vem som låg bakom mordet och spekulationerna fortsätter: var det en ensam psykiskt sjuk man eller var han anlitad av någon annan för att göra sig av med den populäre politikern, som med stor sannolikhet hade blivit landets nästa president?

Genom mordet på Gaitán försvann ledaren som för många fattiga hade symboliserat en möjlig fredlig väg för att bekämpa de djupa sociala orättvisor som präglade landet. De långvariga spänningarna mellan liberala och konservativa anhängare fick ny tändning och det våldsamma efterspelet i Bogotá efter Gaitáns död intensifierade den blodiga epoken i landet som började 1946, kallad La Violencia. Våldet trappades inte ner förrän de båda partierna 1957 bildade pakten Frente National, där man avtalade att växelvis ha regeringsmakten. Genom pakten uteslöts andra politiska partier och några större sociala reformer genomfördes inte. Tillsammans med andra faktorer menar många att detta var en av orsakerna till bildandet av FARC och andra gerillarörelser i Colombia på 60-talet.

Idag är Gaitán en mytomspunnen person i Colombia och har fortfarande ett stort symbolvärde för de människor i landet som kämpar för social rättvisa. Mordet på honom har även blivit en symbol för den straffrihet och intolerans mot politiskt oliktänkande som fortsätter att vara stora problem i Colombia. På 60-årsdagen av hans död den 9 april, genomfördes ett antal manifestationer och demonstrationer i Bogotá för att hedra minnet av Gaitán och protestera mot straffriheten. Bakom demonstrationerna stod bland annat organisationer från det civila samhället, fackföreningar och politiska partier.

Text: Paulina Boija och Sanna Svensson, Fredsobservatörer i Colombia
Foto: Nina Vollmer, Fredsobservatör i Colombia

Gäst

Relaterade nyheter

Vill Du arbeta med skydd av människorättsförsvarare? Sök nu!

Kristna Fredsrörelsen stödjer människorättsförsvarare i Mexiko, Guatemala och Colombia

Convocatoria para el cargo de coordinador de proyecto de fortalecimiento de capacidades en autoprotección y seguridad

Diktator inför rätta

Rättegång mot västsaharier uppskjuten